INFORMACJE OGÓLNE
To niewielkie państwo w centrum zachodniej Europy, słynące z banków i precyzyjnych zegarków. Zimą Szwajcaria jest celem przede wszystkim narciarzy, którzy goszczą w tutejszych alpejskich kurortach. Jeśli wybierasz się w tamte rejony Europy, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi na szwajcarskich drogach, aby podróż upłynęła bez niemiłych niespodzianek.
Do wjazdu na terytorium Szwajcarii uprawnia posiadanie dowodu osobistego lub paszportu ważnych, co najmniej 6 miesięcy.
Niezbędne wyposażenie
- trójkąt ostrzegawczy
- pasy bezpieczeństwa (również na tylnych siedzeniach, jeśli są zamontowane)
PRZEPISY I KARY
- do prowadzenia pojazdów uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat
- obowiązuje zakaz posiadania i używania urządzeń antyradarowych, które podczas kontroli może zostać skonfiskowane
- w Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. W przypadku podjęcia się nielegalnego noclegu, należy się liczyć z kontrolą policji i w konsekwencji dotkliwym mandatem.
- zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, obowiązuje nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych w miejscach, gdzie ustawione są specjalne znaki
- w rejonach górskich, na niektórych drogach w określonych godzinach dozwolony jest przejazd tylko w jednym kierunku, na każdym końcu drogi ustawione są znaki informacyjne
DOPUSZCZALNA ILOŚĆ PROMILI WE KRWI
MINIMALNA KWOTA MANDATU ZA JAZDĘ PO PIJANEMU
MAKSYMALNA KWOTA MANDATU ZA JAZDĘ PO PIJANEMU
DOPUSZCZALNA SZEROKOŚĆ POJAZDÓW
2,55 m
DOPUSZCZALNA WYSOKOŚĆ POJAZDÓW
4 m
DOPUSZCZALNA DŁUGOŚĆ ZESPOŁU POJAZDÓW
18,75 m
OPŁATY DROGOWE
Przejazd drogami ekspresowymi i autostradami jest płatny. Należy wykupić winietę, której cena uzależniona jest od kategorii pojazdu. Dla samochodów osobowych dostępne są tylko winiety roczne. Dodatkową opłatę uiszcza się za przejazdy tunelami.
OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI
W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Pozostałe ograniczenia zostały przedstawione poniżej.