NIEMCY – PRĘDKOŚCI, OPŁATY, PRZEPISY DROGOWE

Redakcja Cabrio Magazyn
Redakcja Cabrio Magazyn
22 stycznia, 2020r.

Podobne z tej kategorii

1280px-Flag_of_Italy
WŁOCHY - PRĘDKOŚCI, OPŁATY, PRZEPISY DROGOWE
1920px-Flag_of_the_United_Kingdom
WIELKA BRYTANIA - PRĘDKOŚCI, OPŁATY, PRZEPISY DROGOWE
szwecja-flaga
SZWECJA - PRĘDKOŚCI, OPŁATY, PRZEPISY DROGOWE
512px-Flag_of_Switzerland
SZWAJCARIA - PRĘDKOŚCI, OPŁATY, PRZEPISY DROGOWE

INFORMACJE OGÓLNE

Nasz zachodni sąsiad słynie z gładkich autostrad bez limitów prędkości. Jednak Niemcy to również kraj restrykcyjnie egzekwowanych ograniczeń prędkości i przepisów drogowych. Aby podróż po tamtejszych drogach przebiegała bezpiecznie i bez niespodzianek, warto poznać najważniejsze przepisy i zasady poruszania się po Republice Federalnej Niemiec. Dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Niemiec jest dowód osobisty ważny, co najmniej 6 miesięcy lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Wyposażenie pojazdu:

 • trójkąt ostrzegawczy, samochody o masie większej niż 3,5 tony powinny być wyposażone w przenośne lampy koloru żółtego, które ustawia się wraz z trójkątem
 • apteczka
 • zaleca się stosowanie kamizelek odblaskowych (obowiązkowe w przypadku kierowców zawodowych)
 • używanie opon zimowych nie jest prawnie nakazane, ale gdy warunki atmosferyczne wymagają ich użycia, policja może karać mandatem za brak ogumienia zimowego

PRZEPISY I KARY

 • prowadzić pojazd mogą tylko osoby, które ukończyły 18 lat
 • wymagane jest posiadanie ubezpieczenia OC samochodu (oraz przyczepy), polskie polisy ubezpieczeniowe honorowane są na terenie Niemiec bez ograniczeń
 • w niektórych miastach na terenie Republiki Federalnej Niemiec zostały wprowadzone tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). Możliwość wjazdu mają tylko samochody oznaczone specjalną plakietką, której kolor określa normę emisji spalin spełnianą przez pojazdy. Plakietki można nabyć w urzędach komunikacji, na stacjach diagnostycznych oraz w autoryzowanych warsztatach na terenie Niemiec. Za wjazd do strefy bez plakietki grozi mandat w wysokości 40 EUR.
 • niemiecka policja podczas kontroli drogowej ma prawo dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Jeżeli stwierdzone zostaną poważne usterki, może nałożyć mandat do kilkuset EUR i obciążyć kierowcę za odholowanie pojazdu do warsztatu, oraz np.: usunięcie powstałych wycieków oleju lub płynów. Gdy kierowca naprawia samochód samodzielnie w miejscu niedozwolonym, musi liczyć się z podobnymi konsekwencjami.
 • nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości i przepisów ruchu drogowego jest surowo karane przez policję. W przypadku zatrzymania żadne negocjacje nie wchodzą w rachubę.
 • kierowcy powinni zwracać szczególna uwagę na pieszych i rowerzystów, którzy w miastach maja bezwzględne pierwszeństwo. W przypadku kolizji z pieszym lub rowerzystą, zostaje wszczęte szczegółowe postępowanie nawet, jeśli nie było poważniejszych następstw incydentu.
 • obowiązuje nakaz używania świateł mijania w tunelach
 • podróżując po Niemczech lepiej wystrzegać się autostopowiczów. Zabranie przypadkowego pasażera, może przysporzyć wielu kłopotów podczas kontroli w strefie przygranicznej, jeśli okaże się, że osoba posiada niedozwolone towary akcyzowe lub środki odurzające. Przewóz obywateli spoza UE lub nielegalnie przebywających na terenie Niemiec jest traktowany jako przestępstwo. Taka uprzejmość może zakończyć się postępowaniem karnym a nawet konfiskatą pojazdu.

DOPUSZCZALNA ILOŚĆ PROMILI WE KRWI

0,5

MINIMALNA KWOTA MANDATU ZA JAZDĘ PO PIJANEMU

250 Euro

MAKSYMALNA KWOTA MANDATU ZA JAZDĘ PO PIJANEMU

3 000 Euro

DOPUSZCZALNA SZEROKOŚĆ POJAZDÓW

2,5 m

DOPUSZCZALNA WYSOKOŚĆ POJAZDÓW

4 m

DOPUSZCZALNA DŁUGOŚĆ ZESPOŁU POJAZDÓW

18 m

OPŁATY DROGOWE

 • przejazd autostradami jest bezpłatny, jedynie w przypadku samochodów ciężarowych powyżej 12 ton pobierana jest opłata za każdy przejechany kilometr. Nad poborem opłat czuwa satelitarny system poboru myta, czyli opłaty drogowej. System poboru myta opisany jest na stronie – www.toll-collect.de

OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, poniżej pozostałe ograniczenia. Warto zauważyć, że ograniczenia prędkości na autostradach są jedynie „zalecane”.

Autostrady Ekspresowe Pozostałe 
Osobowe130 km/h100 km/h130 km/h
Ciężarowe do 3.5t100 km/h100 km/h80 km/h
Ciężarowe80 km/h60 km/h80 km/h

Najbliższe wydarzenia